Dünyanın ilk izleme diski

Dünyanın ilk izleme diski

Bir düşünün. Elinizde harika bir ürün var. Piyasa taleplerini karşılıyor ve hem şirketiniz hem de iş ortaklarınız için para kazanıyorsunuz. Ancak bir şeyler daha da iyi olabilir; teknolojinizde sınırlar daha da zorlanabilir. Yenilikçilik için çaba gösteriyor ve gelecek için değişiklikler yapıyor musunuz? Yoksa bugün için doğru olan şeyleri satmaya devam mı ediyorsunuz?

Bu, 10 yıl önce Hikvision’ın içinde bulunduğu pozisyondu. 2001’de piyasaya girdikten sonra, Hikvision hızla izleme teknolojilerinde endüstri lideri haline geldi. Yine de izleme çözümlerinin arkasındaki depolama sistemlerinde bir zayıflık olduğunu fark ettiler. Hikvision, işleri olduğu gibi bırakmak yerine bir çözüm bulmaya karar verdi. Bu karar, şirketin ve ürünlerinin bugüne dek küresel izleme piyasasında lider güç olarak kalmasını sağladı.

Hikvision – izleme sabit diski ihtiyacı su yüzüne çıkıyor

Dünyanın bir numaralı CCTV ve video izleme ekipmanı satıcısı olan Hikvision, 100’den fazla ülkede kullanılan güvenlik uygulamaları için çözümler sunuyor. Endüstrinin en büyük AR-GE ekibi ve mükemmeliyetçilikteki ünleri sayesinde, kapsamlı izleme çözümleri 2008 Beijing Olimpiyatları, 2012 Dünya Fuarı ve 2014 Brezilya FIFA Dünya Kupası gibi üst düzey etkinliklerde güvenliğin sağlamasında kullanılmıştır.

Hikvision’ın izleme endüstrisindeki öncü konumu, büyük ölçüde şirketin üstün ürünler sunmaya olan bağlılığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, DVR sistemleri 2005’te istedikleri performans ve güvenilirlik seviyelerini karşılamadığında, Hikvision bunları geliştirmek için adımlar attı. Hikvision’da AR-GE Müdürü olan Chenghua Sun, “Kapsamlı bir araştırmadan sonra, sistem entegratörlerinin ve montajcılarının izleme sistemlerinde kullanmak için düşük maliyetli masaüstü sabit diskleri seçtiğini fark ettik. Bu diskler, izleme ortamlarında çalışmak için yeterli değildi ve bu nedenle sistemlerimizin imkanlarını sınırlıyordu.” diyor.

Hikvision, masaüstü sınıfı sabit disklerin oluşturduğu benzer sorunlarla karşılaşan birçok üreticinin başında geliyordu. Video izleme endüstrisi; daha büyük sistemler, daha fazla kamera ve gelişmiş yazılım olanaklarıyla hızla büyüyordu. Video kayıtlarının değeri arttıkça, güvenilir depolama ihtiyacı da kaçınılmaz hale geldi.

Seagate ve Hikvision – çözüm için işbirliği yapıyor

Seagate, Hikvision ve diğer izleme üreticilerinden alınan geri bildirimleri inceleyerek hızla büyüyen izleme piyasasının ihtiyaçlarını karşılayacak benzersiz bir sabit diske ihtiyaç olduğunu gördü. Hikvision’ın yardımıyla, veri depolama şirketi izleme uygulamalarını barındıracak özel bir ürün oluşturmak için çalışmalara başladı. Böylece, Seagate ve Hikvision arasında bir işbirliği ilişkisi başlamış oldu.

Olası en iyi ürünü tasarlamak isteyen Seagate, 2005’te Hikvision’a özel bir satış ve mühendislik ekibi gönderdi. Seagate, Hikvision ile bugün de devam eden teknik bir ilişki kurarak sistem ihtiyaçlarını ve izleme uygulamalarının genel gereksinimlerini net bir şekilde anladı.

Seagate’te Üretici Yazılımı AR-GE bölümünün müdürü ve ilk izleme diskinin geliştiricilerinden biri olan John Fenstermaker, “Hikvision’ın deneyimleri, izleme ortamında kullanılan masaüstü disklerinde performans ve sağlamlık açısından eksiklikler bulunduğunu ortaya çıkardı. Seagate’te biz, müşterilerimiz için işlerin olabilecek en iyi şekilde yürümesini için çaba gösteririz.

İlk olarak masaüstü diskleri, birden fazla kameradan kayıt yapılırken tüm gün boyunca çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. Bilgisayar uygulamaları için tasarlanan diskler, Internet’te gezinmek, sunum oluşturmak veya aile fotoğraflarını görüntülemek için günde birkaç saat kullandığınız kişisel bilgisayarınızda olduğu gibi daha hafif iş yüklerini destekler. Bunun gibi iş yükleri daha az tahmin edilebilir olan eylemler içerir, ancak genelde bunlar diskin destekleyebileceği çok hafif komutlardır.” diyor.

Her zaman çalışmak zorunda kalmanın yanı sıra, birden fazla video kameradan büyük veri iletimi içeren iş yükleri masaüstü diskleri için çok ağır geldi ve sık sık izleme dünyasında kabul edilemez bir sorun olan video kare kaybına neden oldu.

Ayrıca masaüstü disklerinde, çok diskli sistemlerde güç tüketimi ve ısı emisyonu azaltılarak genel sistem güvenilirliğinin artırılması için kritik bir öneme sahip olan özel güç yönetimi özellikleri yoktu. Hikvision’da Ürün Yöneticisi olan Eric Shen, “Güvenilir bir şekilde kayıt yapmak için çok çeşitli sıcaklık aralıklarına dayanabilecek bir depolama çözümüne ihtiyacımız vardı. Bir izleme sistemini nerede depolayacağınızı düşünün. Genelde bir dolapta gizlidir veya dışarıya yerleştirilebilir, ancak çoğu zaman yeterli hava sirkülasyonu olan, sıcaklığın kontrol edildiği bir ortama yerleştirilmez.” diyor.

Masaüstü diskleriyle ilgili bir diğer sorun da, izleme uygulamalarında bulunan çok diskli mimarilerdir. Bir çözüme daha fazla sabit disk sığdırıldığında, hem ısı hem de titreşim toleransı büyük önem arz eder. Dönen sabit disklerin yaydığı titreşimin seviyeleri sistemde yükselebilir ve masaüstü diskleri için zararlı hale gelebilir.

Bu sorunları gidermek için Seagate ve Hikvision, hem Hikvision’un hem de diğer izleme sistemlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir sabit disk geliştirmek için ortak bir çalışmaya başladı.

İlk izleme sabit diski

Hikvision ile yakın bir şekilde çalışan Seagate, izleme için optimize edilmiş ilk sabit diske öncelik etmek için yola çıktı ve Mart 2006’da SV35 Series’i (artık İzleme HDD’si) kullanıma sundu. Özel bir amaca odaklanılarak üretilen bu ürün, sabit diskte daha önce hiç görülmemiş özellikler sundu ve video kayıtların kalitesini ve sistem güvenilirliğini artırdı.

 

  • Birden fazla video iletiminden daha yüksek çözünürlüklü video kaydı sağlayan ve atlanan kare sayısını azaltan sorunsuz video kaydı ve oynatma için ATA veri iletimi komut desteği
  • Disk işlem hacmini artırarak daha yüksek çözünürlüklerde daha fazla kamera desteği sunan düşük komut tamamlama süreleri (CCT)
  • Genel güç tüketimini ve ısı emisyonunu azaltan güç tasarrufu modları
  • Yüksek sıcaklıklarda çalışma imkanı – izleme için benzersiz arama profilleriyle en aza indirilmiş ısı emisyonları
  • Daha sessiz çalışma için daha düşük akustik
  • İş hacmi ve performanstan ödün vermeden daha fazla kamera desteği sunan, yüksek yazma içeren iş yükleri için optimize edilmiş veri önbelleğe alma özelliğ
  • 7 gün 24 saat birden fazla kamera uygulaması için yeteri kadar depolama alanı
  • Yüksek çözünürlüklü video ve arşivlenmiş izleme kaydı için destek

Neredeyse on yıl sonra, Seagate İzleme HDD’leri izleme uygulamalarında ihtiyaç duyulan performans, güvenilirlik ve kapasite avantajlarını sunmaya devam ediyor. Seagate’in Hikvision ile devam eden ilişkisi, gelişim fırsatlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Sonuçta her zaman daha iyiye giden diskler elde ediliyor. Shen’e göre Seagate ile izleme için optimize edilmiş disklerde işbirliği yapmaya başladıklarından beri, Hikvision DVR sistemleri önemli ölçüde iyileşti.

Hikvision’un desteğiyle, Seagate ve izleme için optimize edilmiş diskleri piyasanın ihtiyaçlarıyla gelişmeye devam ediyor. En yeni 7. nesil İzleme HDD’si, DVR ve NVR piyasası için güvenilirliği ve performansı artıracak yeni özellikler sunuyor.

7. nesil ürünleri, hareket algılama kameralarını desteklemek için özelleştirilebilecek gelişmiş düşük güçlü profiller içeriyor. Kameraların kayıt yapmadığı sırada, diskler daha yavaş dönerek enerjiyi korur; bununla birlikte, hareket algılanır algılanmaz hızlı hazır hale gelme özelliği disklerin kare kaçırmadan hemen kayda devam etmesini sağlar.

NVR’lerdeki hızlı büyümeyi desteklemek için Seagate birden fazla disk sisteminde tutarlı disk performansı sağlayan döngüsel titreşim (RV) sensörü ve giderek daha fazla kullanılan RAID yapılandırmalarını desteklemek için hata kurtarma kontrolleri (ERC) de sunmaktadır. Seagate Rescue veri kurtarma hizmetleri, verileriniz kaybolduğunda, yanlışlıkla silindiğinde veya bozulduğunda genişletilmiş destek sunar.

Her zaman olduğu gibi, kapasite izleme alanındaki her şirket için önemli bir unsurdur. 6 TB’ye (600 saatten fazla HD kaydı) varan seçenekler sunan Seagate İzleme HDD’leri, güvenilir yüksek kapasiteli depolama ihtiyacını gidererek Hikvision’un büyüyen piyasa taleplerini karşılamasını sağlıyor.

İki taraf için de kazançlı bir ilişki

Hikvision ve Seagate, birbirleriyle işbirliği yaparak başarıya ulaştı ve alanlarında yenilikçi olmaya devam etti. Hikvision’un sürekli geri bildirimi ve desteği sayesinde, Seagate büyüyen izleme pazarına endüstride lider kapasiteler ve performans sunmaya devam ediyor. İşbirliği ilişkisi, bu alanda sistemlerin performansını artırmak için birlikte çalıştıklarından Hikvision’un Seagate’i hiç tereddüt etmeden tavsiye etmesini sağlıyor. Hikvision, daha sağlam izleme çözümleri sunmak için donanım tasarımlarıyla ilgili olarak Seagate’ten aldığı geri bildirimlerden de yararlanıyor.

Geçtiğimiz yıl boyunca, Hikvision izleme satışları iki katına çıktı; hatta IHS, 2015 için CCTV ekipmanları kategorisinde lider üretici olduklarını ilan etti. Seagate’teki profesyoneller, Hikvision’un izleme alanına fayda sağlayan yeni teknolojileri araştırmak için attığı cesur adımları bugüne dek hep takdir etti. Seagate’te Üretici Yazılımı Mühendisi olan David Frick, “Hikvision korkusuz olduğunu gösterdi. Güvenilirliği artırabilecek ve harika bir ürün sunmalarına yardımcı olacak her teknolojiye büyük ilgi gösteriyorlar.” diyor.

Geleceği beklerken

Gözlerini gelecekte yapacakları yeniliklere diken Hikvision ve Seagate, oluşturdukları temelin ötesine geçmek için yeni teknolojileri bekliyor.

Hikvision, özellikle izleme için optimize edilmiş disklere yönelik olarak darbeyle işlenmiş manyetik kayıt (SMR) teknolojisine ilgi gösteriyor. SMR, alan yoğunluklarını iyileştirerek izleme sistemleri için kritik öneme sahip olan disk kapasitelerini yüzde 25 artırabilir. Frick “Seagate’in izleme alanına yönelik bu teknolojiyi geliştirmek için Hikvision gibi güçlü iş ortaklarına ihtiyacı var.” diyor.

Hikvision ve Seagate, tüm dünyada izleme sistemlerini destekleyen yüksek kapasiteli, ekonomik ve sağlam izleme çözümleri sunmak için engelleri birlikte aşmaya devam edecek.

Seagate’in Çin’deki Kıdemli Satış Temsilcisi Johnny Huang, “İzleme endüstrisinde yeni kapılar açacak depolama teknolojilerine öncülük etmek için Hikvision ile çalışmaya can atıyoruz. Şirketlerimiz arasında süregelen ilişkin, önümüzdeki yıllarda da izleme alanına fayda sunmaya devam edecek.” diyor.

Yazar hakkında

admin administrator