Güvenlik Kamerası Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Güvenlik Kamerası Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Güvenlik kamera sistemleri evimizin, işyerimizin, fabrikamızın, kamu kurumlarımızın güvenliğini sağlayabilmek için kurulan kapalı devre televizyon sistemi de denen güvenlik sistemlerinin diğer adıdır. Güvenlik kamera sistemleri günümüzde güvenlik sistemlerinin %60 kadarını oluşturmaktadır.

 Güvenlik kamera sistemi kurulumu günümüzde çok kolay duruma gelmiştir. Hatta birçok firma güvenlik kamerası sistemi paketleri oluşturmaktadır. Bu paketleri satın alabilirsiniz. Bu şekilde kendiniz bile kolaylıkla sistem kurabilmeniz mümkün olabilmektedir.  Güvenlik kamera kurulumu kablolama , sistem montajı ve programlama (devreye alma) işlemlerinden meydana gelmektedir.
Günümüzde güvenlik kamera sistemi dijital kayıt cihazlarının ip tabanlı olmasından dolayı uzaktan güvenlik kamerası izlemesi mümkün olmaktadır. Bu sayede güvenlik kamera sistemlerimizi dünyanın her yerinden rahatlıkla izleyebilmekteyiz. Bunu hem bilgisayar üzerinden hemde akıllı cep telefonları üzerinden rahatlıkla yapabilmemiz mümkün olmaktadır. Güvenlik kamera sisteminin tercih edilme nedenlerinden en önemlilerinden biride uzaktan kamera izleme imkanıdır.

Yine uzaktan ve canlı olarak güvenlik kamerası izleme imkanı yanında güvenlik kamera sistemi kayıt cihazının içine takılan harddisk HDD sayesinde güvenlik kameralarının görüntülerini kaydetmemiz mümkün olmaktadır.  Bu kayıt süreleri içine takılan HDD nin kapasitesine göre değilmektedir. Günümüzde marka ve modele göre değişmekle birlikte CCTV güvenlik kamera sistemi kayıt cihazı içine 500GB dan başlamak üzere 20-25TB kapasiteye kadar HDD takılması mümkün olabilmektedir.

Yazar hakkında

admin administrator